Co zrobić, jeśli przydarzy ci się wypadek?

auto-383897_1280Jazda autem jest nieprzewidywalna. Możemy odznaczać się nawet najwyższymi umiejętnościami prowadzenia pojazdu mechanicznego, a i tak przytrafi nam się wypadek. Może być on spowodowany brawurą czy nieumiejętną jazdą innego uczestnika ruchu drogowego, albo zbiegiem okoliczności, na które nie mamy w zasadzie wpływu. My sami również pomimo często bardzo bogatego doświadczenia w kierowaniu pojazdem możemy stać się sprawcami kolizji czy wypadku. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
Wypadek – sytuacja losowa, do której trzeba się przygotować
Nie ulega wątpliwościom, że wypadki i kolizje na drodze zdarzają się, choć są nieprzewidywalne. Jeśli byłoby możliwe przewidzenie wypadku, to prawdopodobnie w ogóle by do nich nie dochodziło. Niemniej można będąc kierowcą przygotować się w jak najlepszy sposób do tego, jak zachować się w obliczu wypadku drogowego. Stres spowodowany kolizją może odebrać nam zdolność trzeźwej oceny sytuacji. Wiedza o tym, co zrobić od razu po wypadku lub kolizji pozwoli nam nie popełnić błędów, których skutki mogą być dla nas bardzo dotkliwe.
W warunkach ubezpieczeń OC i AC zapisane są czynności, do jakich zobowiązany jest kierowca po wypadku lub kolizji. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na to, czego nie wolno nam robić. Jeśli nie zastosujemy się do takich prostych w gruncie rzeczy zasad, zakład ubezpieczeń może odmówić nam wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć wysokość świadczenia.
Co powinniśmy zrobić?
Obowiązkiem kierowców biorących udział w kolizji czy wypadku, jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia po to, aby zapobiec powiększaniu się szkody i nie stwarzać ryzyka kolejnych wypadków. Miejsce zdarzenia należy oznaczyć trójkątem ostrzegawczym a w pojazdach włączyć światła awaryjne. Obowiązkiem kierowcy jest bezzwłoczne usunięcie pojazdu na pobocze. W wypadkach z ofiarami śmiertelnymi lub osobami rannymi jest na odwrót – w ogóle nie możemy ruszać pojazdów do czasu przyjazdu policji. Musimy też zadbać o to, aby każdy poszkodowany otrzymał pomoc lekarską. Pierwsza pomoc musi być udzielona już w chwilę po wypadku, co może zaważyć na zdrowiu, a nawet życiu poszkodowanych.
Dopiero po wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia jest czas na to, aby wezwać pomoc drogową, która odholuje rozbite pojazdy do warsztatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>